Aktivnosti zaposlenika i korisnika Udruge Regoč za vrijeme korona virusa

Objavljeno: 23. 03. 2020 - Galerija

Kako osobe s invaliditetom ulaze u rizičnu skupinu građana podložnim obolijevanju od korona virusa, naš prioritet je zaštititi ih. Iz tog razloga 18.ožujka, prema preporuci pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, predsjednica Udruge donijela je odluku o radu od kuće. U Udruzi djelatnici i dalje obavljaju poslove koji nisu vezani uz rad s osobama s invaliditetom, poput čišćenja i dezinfekcije prostora, brige o imanju, vrtu i plasteniku te administrativnih poslova, ali sve aktivnosti koje zahtijevaju okupljanje osoba s invaliditetom su prilagođene trenutnoj situaciji.

Osnove aktivnosti koje inače provodimo su uključivanje osoba s invaliditetom u aktivnosti svakodnevnog života te smanjivanje njihove izoliranosti osmišljanjem raznih edukativnih i kreativnih sadržaja i uključivanje u zajednicu. S obzirom da smo svi navikli na našu rutinu, svjesni smo svima fale zajedničke aktivnosti te smo smislili način da ih i dalje nastavimo, ali na malo drugačiji način. Svaki naš korisnik dobio je zadatak da sudjeluje u aktivnostima svakodnevnog života kod kuće te tako pomogne svojim roditeljima u ispunjavanju svakodnevnih obveza, prema svojim mogućnostima. Na ovaj način nitko od njih neće izgubiti navike koje su stekli u Udruzi, a ujedno će olakšati roditeljima i više se družiti međusobno unutar obitelji. Neki od njih su prepoznali i potrebe drugih ljudi iz svoje zajednice i spremno priskočili u pomoć. Tako je Tomislav Mlinarić, naš korisnik sa sindromom Down prepoznao potrebu svog susjeda koji je invalid sa tjelesnim oštećenjem i samoinicijativno ga pitao može li mu on šetati psa da se gospodin ne izlaže riziku. Susjed je pristao i Tomislav sada svaki dan stavlja rukavice i zaštitnu masku i šeta psića Mukija. Razvila se velika ljubav 😊 Njegovu želju za ovakvom pomoći prepoznali su i djelatnici Udruge pa su i oni spremno priskočili u pomoć i dotičnom gospodinu sada redovno idu u kupnju namirnica, po lijekove i slično. Ovo je jedna od priča na koju smo jako ponosni i definitivno ćemo nastaviti pomagati na ovaj način i kada se situacija smiri i ne bude više rizika zaraze. Smatramo da će pomoći socijalizaciji osoba s invaliditetom, ali im i dati onaj osjećaj korisnosti zbog kojeg će biti zadovoljniji i sretniji.

O svim aktivnostima koje obavljaju kod kuće komuniciramo s roditeljima putem telefona i elektroničke pošte, a redovno dobivamo i slike i video uratke naših korisnika kojima je sve ovo novo i zanimljivo. Samoinicijativno su počeli ostavljati poruke kako im nedostaju njihovi prijatelji iz Udruge i shvatili smo da bismo ovu tešku situaciju mogli preokrenuti u jednu divnu priču o prijateljstvu. Smislili smo posebni zadatak za svakog korisnika, a to je da na kreativan način podijeli svoje osjećaje. Neki su izrađivali predmete, neki su pisali, neki crtali, ali jedno je zajedničko – svatko je na svoj način pokazao koliko im znači podrška koju imaju u Udruzi i jedni u drugima. Svakome od njih nedostaju prijatelji i druženje i svaki od njih jedva čeka da sve ovo prođe da se vide opet.

Iako smo svjesni njihove dobrote i ljubavi koji imaju za druge i nerijetko ju iskazuju, ovo je još jedan dokaz koliko topline čuvaju u sebi i svima bi nam trebali biti primjer. Unatoč svojim teškoćama, svjesni su situacije u kojoj se nalazimo, pridržavaju se pravila i spremno ispunjavaju sve što je u njihovoj moći, a sve to uz toliku dozu pozitive. Željeli smo prenijeti sve te lijepe osjećaje i potaknuti val pozitivnih misli pa smo sve njihove uratke i poruke objavili na našoj Facebook stranici. Reakcije ljudi su divne i sretni smo što možemo bar doprinijeti širenju pozitive, ako već ne možemo nekako drugačije. Nadamo se da će ljudi shvatiti poantu priče i bar malo se ugledati na naše korisnike. Ako mogu oni, možemo svi! Poštujte mjere, držite se pravila, pazite na sebe i jedni na druge, komunicirajte s voljenim ljudima porukama ili pozivom, ne izolirajte se, budite podrška jedni drugima. Jednom kad sve ovo prođe, možete li zamisliti koliko će ljubavi biti u zagrljajima koje niste mogli dati dok traje ova situacija?